The June  “Sea Sun Festival” was a great showcase of talent from around the World. Participating countries included Russia, Latvia, Kazakhstan, Lithuania, Uzbekistan including a team that travelled all the way from Malaysia!

The Festival started with the contest day held at the Gran Casino Lloret de Mar. All of the participants displayed great talent in front of the Judges who had a difficult task of marking the performances. A special note to the participants who had entered the Fashion category… the costumes were outstanding!!

The Gala concert was held in the evening at la placa de Pere Torrent, lloret de Mar. The chance to display the skills and talent to the public and tourists of the town, including the new Tourism Councillor of the town.

The crowd eagerly watched the show and enjoyed all the performances including a fantastic tap dance style routine from of Saint Petersberg Dance Group “Step Show”.

The evening ended with eagerly awaited results of the competition… and the Grand Prix winners were finally announced …. A great result for Dewangga Dance from Malaysia!! 

JURY

POSTER

2015SeaSunFestival-06

VIDEO

RESULTS

«Sea, Sun, Festival»

15/06/2015 Spain

GRAND PRIX (Platinum diploma) go to Vilnius, Lithuania with folk dance group «Ugnele» in nomination  “folk dance”, to Kuala Lumpur, Malaysia with choreography group “Dewangga Dance” in nomination “folk dance” and to Rīga, Latvia with soloist Kazakova Sofija from vocal group “Acolada”.

Nomination «Choreographic groups and soloists»
  • Choreographic studio «Step Show»/variety miniature
  • Studio of pop dance «Bleiz»/I age category, pop dance
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • Studio of pop dance «Bleiz»/II age category, pop dance
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»/I age category,    folk     dance
  • Duo from Dance Ensemble «Nazerke»
  • Dance Academy «Alira»
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»/mixed age category (9-13), folk-stylized dance
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»/mixed age category (9-13), folk dance
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»/I age category (6-7), children dance
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»/I age category (8-9), modern dance
  • Folk ensemble of dance and fashion «Mega Stars»/mixed age category (9-13), modern dance
  • Choreographic studio «Step Show»/step dance
  • Studio of pop dance «Bleiz»/IV age category, pop dance
  • Studio of pop dance «Bleiz»/mixed age category, pop dance
  • Yana Kosmacheva
  • Studio of pop dance «Bleiz»/folk-stylized dance
  • Dance Ensemble «Nazerke»
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Folk dance group «Ugnele»
  • DEWANGGA TARI
Platinum diploma
GRAND PRIX
Nomination «Original genre»
  • Theatre of mime-clown «OkeanArt»/clownery
Golden diploma
from 90 to 99 points
Nomination «Singing»
  • Pak Daria
  • Pershina Daria
  • Zhanbala Aishabibi
  • Arturs Bulatovs
  • Chernova Alena
  • Daniela Milkina
  • Duo Zholanov Arsen and Aslanbekkyzy Akmaral
 Copper diploma
up to 70 points 
  • Aslanbekkyzy Akmaral
  • Skorodumova Yana
  • Shapiyeva Aipara
  • Vocal Group «Acolada»
  • Karzian Marcos
  • Jelizaveta Elkina
  • Arsenii Chizhov
  • Akhmetova Amira
  • Iliushkina Aleksandra
Bronze Diploma
from 70 to 79 points
  • Smirmova Darja
  • Lopusov Egor
  • Vocal Group «Liga»
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • Duo Lopusov Egor and Karzian Anna
  • Karzian Anna
  • Madkhat Alma
Golden diploma
from 90 to 99 points
  • Kazakova Sofija
Platinum diploma
GRAND PRIX
Nomination «Artists and authors of the decorative and applied art’s products, fashion theaters»
  • Alua Dauletkan/fashion theatre
  • Kadir Symbat/fashion theatre
  • Misura Zarina/ ashion theatre
Silver diploma
from 80 to 89 points
  • Chizhov Arsenii/decorative and applied art
Golden diploma
from 90 to 99 points

FOTOS

Full photo report from the festival in our social pages: